
Vesmírný cestovateli,
v příštím roce odlétá meziplanetární sonda InSight prozkoumat srdce planety Mars a s ní se na Mars podíváš i Ty. Tento rok ještě ne osobně, ale prostřednictvím kapsle umístěné na sondě, která v květnu na rudou planetu donese Tvé jméno trvale vepsané v destičce z křemíku.
Sonda InSight měla původně k Marsu odstartovat již v březnu 2016. Start bylo však nutné o 26 měsíců odložit do dalšího startovacího okna, v němž opět nastanou pro let příznivé podmínky. Startovací okno se otevře 5. května 2018 a potrvá pouze pět dní. Let bude trvat 208 dní a poté, co uletíme přes 484 milionů kilometrů, přistaneme na rozlehlé planině Marsu kousek od rovníku.
Pokud se rozhodneš originál palubního lístku (boarding pass) stáhnout v elektronické podobě, navštiv stránky NASA a zadej své příjmení a mail styčného důstojníka, který Tě na let pozval. Tento údaj nalezneš ve svém dopise.

Mise InSight

Aktuální počasí na Marsu
Vozítko Curiosity kromě povrchu Marsu zkoumá také aktuální teploty a počasí. Průměrná teplota povrchu planety je okolo -56 °C. Na rovníku se teploty běžně pohybují od -90 do -10 °C a nad nulu se dostanou jen výjimečně. Naproti tomu teplota povrchové vrstvy půdy může někdy dosáhnout až +30 °C. Díky těmto občasně příznivým teplotám na povrchu existuje v určitých místech kapalná voda, a to i přesto, že se vlivem nízkého tlaku vypařuje již při teplotě 10 °C. Na Marsu se také střídá noc a den (1 den zde trvá 24 hodin a 39 minut) a roční období - léto a zima. V létě dochází k sublimaci suchého ledu tvořeného oxidem uhličitým, který způsobuje silný vítr o rychlosti až 400 km/h. Průměrná rychlost větru na Marsu se pohybuje okolo 35 - 50 km/h. Díky řidší atmosféře však vítr nemá takovou sílu jako obdobný vítr na Zemi. Více informací o aktuálním počasí a teplotách se dozvíš po rozbalení následujícího menu.
Otevři pro více informací o počasí na Marsu

Sonda InSight
Sonda InSight vznikla pod dohledem inženýrů a techniků ve vesmírném centru společnosti Lockheed Martin poblíž amerického Denveru. Sonda je navržena tak, aby mohla operovat i v těch nejméně přívětivých podmínkách planety. Poznatky, které během cesty i během mise na povrchu Marsu získá, poslouží jako klíčové podklady pro první cestu živých astronautů na rudou planetu, plánovanou po roce 2030. Více informací o vývoji modulu si můžeš přečíst v angličtině v tomto článku.

Staň se Marťanem!
Mise sondy InSight má mimo jiné upozornit na blížící se počátek postupného osídlování Marsu. Pokud tě toto téma zajímá a chceš to dát najevo, neváhej a stáhni si jeden z ilustrovaných plakátů navržených speciálně pro tuto misi. Přehled všech plakátů ke stažení i s jejich významem najdeš na této oficiální stránce NASA.

Jak to bude v květnu vypadat?
Start rakety Atlas V (18. 8. 2017)
Takto na konci srpna odstarotvala z Floridy raketa Atlas V s komunikační družicí označenou jako TDRS-M za téměř 400 milionů korun. Ta nyní obíhá na geostacionární dráze ve výšce 36 000 kilometrů, kde spolupracuje s dalšími družicemi systému TDRS (Tracking and Data Relay Satellite). Podobný pohled se nám naskytne i v květnu při startu sondy InSight.
InSight 2018 - další krok k dobytí Marsu
V tomto videu se dozvíš bližší informace o plánované misi InSight, která představuje další významný krok v dobývání rudé planety, přímo od těch nejpovolanějších členů celého projektu. Video zobrazuje i počítačové vizualizace hlavních činností sondy InSight po jejím přistání na povrchu Marsu.